Dřevěné hřebíky
Dřevěné hřebíky představují starý způsob spojování dřeva, nejčastěji se používaly k přibíjení různých lišt, spojování dílů nábytkových korpusů, k přibíjení prken na svlak (bez rybiny), k přibíjení zad na korpusy nebo prken na rámy. Naopak se nepoužívaly k přibíjení podlahových prken, tam se používaly hřebíky kované.
Dřevěné hřebíky našly široké uplatnění také z toho důvodu, že byly snadno dostupné a levné, mnohem levnější než hřebíky kované, v podstatě si je každý řemeslník mohl vyrábět sám podle potřeby prakticky zadarmo.
Jednou z výborných vlastností dřevěných hřebíků je právě jejich měkkost, respektive stejná tvrdost, jako má okolní materiál. Při namáhání dřeva nehrozí vykotlání a uvolnění jako u kovových. V případě potřeby, například při opravě, je snadné hřebíky prostě odvrtat a nahradit novými.
Na výrobu dřevěných hřebíků se nejčastěji používala polotvrdá dřeva (zejména olše, dále jilm, topol, javor) a nebo prostě dřevo, ze kterého byl výrobek. Dřevěné hřebíky se také daly koupit již připravené, máme starou krabici se zakoupenými malými dřevěnými hřebíky, a na obalu je dokonce vyobrazený seznam vyráběných druhů dřevěných hřebíků (a zřejmě i ševcovských floků) podle velikostí. Produkt je označen názvem "Modrá hvězda".
Použití dřevěných hřebíků je velmi snadné: oba spojované díly se přiloží případně přilepí k sobě a oba najednou se provrtají nebozezem. Do otvoru se pak zarazí připravený hřebík, který přečnívá z obou stran (může být potřený lepidlem, ale jde to i bez něj). Tyto konce se pak zaříznou a upraví hoblíkem nebo dlátem pěkně do roviny s ostatním materiálem. A nebo se naopak konce nechají kousek přečnívat a dlátem se vytvoří dekorativní hlavička.
ozdobná lišta připevněná dřevěnými hřebíky