Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Truhlářské kurzy 2018

.

Milí příznivci poctivého rukodělného řemesla,
děkujem za váš zájem o staré truhlářství a o truhlářské kurzy. Tak jako minulý rok jsme pro vás přichystali sérii kurzů tradičního truhlaření. Na kurzech se budeme snažit společně sdílet a předávat vše, o čem píšeme na našich stránkách. Budeme pracovat s hoblíky a dalším ručním nářadím, vytvářet poctivé staré spoje a vůbec užívat si společně smysluplně stávený čas.

Tyto kurzy mohou být příležitostí získat nové dovednosti, odpočinout si od všedních starostí a pobýt v krásném prostředí. Každý účastník kurzů má k dispozici vlastní hoblici a sadu nářadí, nebudete tedy jen přihlížet, ale budete moci od začátku přiložit ruce k dílu a vše si pořádně vyzkoušet. Nemusíte se bát, že Vám to nepůjde, zakládáme si na tom, že se každému dostane vedení a rady podle jeho potřeb, zručnosti, a zkušeností. Kurzy jsou vhodné skutečně pro každého, kdo by si chtěl vyzkoušet poctivou ruční práci se dřevem.  Rádi se s Vámi setkáme.


Truhlářské kurzy 2018 v Kestřanech u Písku

Vážení přátelé, zveme Vás na letošní truhlářské kurzy, které jsme pro Vás připravili v krásném prostředí na středověké Horní tvrzi v Kestřanech u Písku v těchto termínech:

Týdenní kurz

13. - 19. 7. Rámový stůl
s cinkovanou zásuvkou II.
9300 Kč (7800 Kč + 1500 Kč za materiál) + 1500 Kč strava (volitelné) poslední volné místo

U většiny kurzů si účastníci mohou svůj výrobek odvézt domů. V případe, že je v tabulce za názvem kurzu uvedeno "společný výrobek", jedná se o jeden výrobek, který budou vyrábět všichni společně a tento výrobek pak zůstane na tvrzi. Je to tak proto, že tyto výrobky jsou časově příliš náročné na to, aby ho každý sám zvládl vyrobit za víkend.

Průběh kurzu

Víkendový kurz začíná vždy v pátek příjezdem v 15 hodin a končí v neděli cca v 15,00 - 16,00. V další dny začínáme ráno snídaní v 7,30 podle vzájemné domluvy, večer končíme cca v 19,00, opět dle domluvy a chuti. Přes den jsou přestávky na jídlo, na kávu, na odpočinek podle potřeby. Kurzy probíhají neformálně v přátelském duchu a podle možností účastníků.

Letní týdení kurzy probíhají obdobně, začínáme první den v 15 hodin, konec je poslední den cca v 15 - 16 hodin.

Strava

Víkendový kurz: 400 Kč za víkend.
Týdenní kurz: 1500 Kč za celý týden.
Tato položka je volitelná.

Ubytování

Na tvrzi máme k dispozici romantický, skromně vybavený prostor pro ubytování účastníků zdarma. Jsou tam postele s matracemi a k dispozici je též soc. zařízení. Je nutné si přivézt spacák. Pokud dáváte přednost většímu soukromí a komfortu, doporučujeme Vám zajistit si ubytování v okolí Kestřan, například v ubytovacím domě řádových sester v sousední Štěkni.

Platba a záloha

Upozornění: Máme nové číslo účtu. Pokud jste se už účastnili našich kurzů dříve, nepoužívejte číslo účtu, na které jste posílali zálohy dříve.

Číslo účtu pro posílání plateb: 1664863014/3030

Po obdržení přihlášky Vám zašleme email s potvrzením přihlášky a s výzvou k platbě zálohy 1000 Kč za víkendové kurzy nebo 2000 Kč za letní kurzy spolu s číslem účtu. Záloha je splatná ihned a slouží jako rezervace místa na kurzu. Pokud záloha nedorazí do 10 dnů ode dne přihlášení, bude místo uvolněno pro jiné zájemce (budeme Vás informovat, že záloha nedorazila).

Doplatek pak můžete poslat na stejné číslo účtu nejpozději 3 dny před začátkem kurzu. V případě problémů s platbou nás kontaktujte emailem nebo na mobil, v den zahájení kurzu pouze na mobil (736 415 438).

Zrušení účasti na kurzu: pokud budete chtít svou účast zrušit, kontaktujte nás emailem nebo mobilem. Záloha se vrací, pokud se odhlásíte nejpozději 3 týdny před začátkem kurzu, v případě pozdějšího odhlášení záloha propadá. Doplatek se vrací vždy.

 

Přihlášky

K přihlášení můžete využít jeden ze dvou následujících způsobů:

1. Přihlašovací formulář (odkaz níže)

2. Email   

Do zprávy napište tyto údaje: Vaše jméno a příjmení, zvolený kurz, telefon a adresu (adresa je nepovinná), emailovou adresu, a informaci, zda si přejete ubytování (ano/ne) a stravu (ano/ne). Email zašlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Upozornění: pokud neobdržíte potvrzení Vaší přihlášky do 72 hodin, kontaktujte nás na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonním čísle 736 415 438.

Podrobné organizační informace budeme přihlášeným účastníkům posílat emailem cca týden před začátkem kurzu.

Dárkové poukazy a jejich uplatnění

Podrobnější informace o jednotlivých kurzech

Cinkovaná stolička

Kurz s osvědčeným tématem, který proběhl už několikrát. Cílem kurzu je vyrobit klasickou stoličku s rybinovými spoji (cinky). Účastníci si vyzkouší tyto techniky: řezání, ruční hoblování tradičními hoblíky, výroba cinků (rybiny). Také se seznámíme se základy údržby a nářadí, zejména hoblíků a dlát. Vhodné pro začátečníky i pokročilé. Výrobek si účastníci odvezou domů.

Lidová lavička s nakročenýma nohama

Na tomto kurzu budeme vyrábět tradiční lidovou lavici s rovnou deskou zpevněnou svlaky, do kterých jsou osazené šikmo nakročené nohy. Vyzkoušíme si tyto techniky: svlak, vyvrtání a osazení šikmých nohou, příprava materiálu hoblováním, řezáním, broušení a údržba hoblíků a dalších nástrojů a další. Vhodné pro začátečníky i pokročilé. Výrobek si účastníci odvezou domů.

Rámový stůl s cinkovanou zásuvkou

V tomto případě se jedná o něco složitější výrobek, budeme vyrábět společně jeden stůl s rámovou konstrukcí za použití těchto postupů a spojů: čep a dlab, svlak na desce stolu, obrábění prken hoblíky, řezání, spárování a rovnání celých prken, lepení desky, drážkování, polokryté a otevřené cinky na zásuvce, zdobení hoblíkem. Vhodné pro začátečníky i pokročilé. Tento kurz nabízíme ve dvou variantách:

1. víkendový kurz - budeme vyrábět jeden společný stůl, který zůstane na tvrzi

2. letní týdenní kurz - každý účastník si bude moci vyrobit svůj vlastní stůl, který si odveze s sebou (doporučujeme si předem promyslet dopravu stolu)

Svlakové dveře - výrobek do tvrze

Cílem kurzu je vyzkoušet si techniku tradiční výroby svlakových dveří, které se pak stanou součástí tvrze v Kestřanech. Budeme používat tyto postupy: spárování, rovnání a hoblování celých prken, řezání rámovou pilou, svlakový spoj.

 

Lavička s vyřezávanými boky

Na tomto kurzu budeme vyrábět tradiční venkovskou lavičku s vyřezávanými boky z celých prken. Vyzkoušíme si tyto techniky a postupy: čep a dlab s pérkem, zdobné vyřezávání rámovou pilou, základní řezání a hoblování. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

 

Rámová lavice - letní týdenní kurz

Na tomto kurzu si budete moci pod odborným vedením vyrobit vlastní rámovou lavici, kterou si pak odvezete domů. Budeme využívat tyto techniky a postupy: základní opracování, srovnání a ohoblování materiálu, zdobné vyřezávání a hoblování profilovými hoblíky, spárování prken, čep a dlab, řezání rámovou pilou. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Doporučujeme si předem promyslet dopravu lavice.

 

Vážení přátelé, zveme Vás na letošní truhlářské kurzy, které jsme pro Vás připravili v krásném prostředí na středověké Horní tvrzi v Kestřanech u Písku v těchto termínech:

Na kurzy, které jsou již obsazené je stále možné se hlásit jako náhradník, občas se stává, že se již obsazené místo uvolní.

Přihlášky

K přihlášení můžete využít jeden ze dvou následujících způsobů:

1. Přihlašovací formulář (odkaz níže)

2. Email

Do zprávy napište tyto údaje: Vaše jméno a příjmení, zvolený kurz, telefon a adresu (adresa je nepovinná), emailovou adresu, a informaci, zda si přejete ubytování (ano/ne) a stravu (ano/ne). Email zašlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Upozornění: pokud neobdržíte potvrzení Vaší přihlášky do 72 hodin, kontaktujte nás na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonním čísle 736 415 438.

Podrobné organizační informace budeme přihlášeným účastníkům posílat emailem cca týden před začátkem kurzu.

Průběh kurzu

Kurz začíná vždy v pátek v 16 hodin (sraz na místě 15,00 - 16,00) a končí v neděli cca v 15,00 - 16,00. V sobotu a v neděli začínáme ráno v 8,00 - 9,00 podle vzájemné domluvy, v pátek a v sobotu končíme večer cca v 19,00, opět dle domluvy a chuti. Přes den jsou přestávky na jídlo, na kávu, na odpočinek podle potřeby. Kurzy probíhají neformálně v přátelském duchu a podle možností účastníků. Každý kurz je pro 6 osob.

Strava a ubytování

Cena za stravu a společné ubytování v areálu tvrze je 350 Kč za víkend. Tato položka je volitelná.

Platba a záloha

Vybíráme zálohu 1000 Kč, která je vratná, pokud účastník zruší svou účast nejpozději 3 týdny před konáním kurzu. Zbytek platby provedeme na místě po příjezdu. Číslo účtu pro zaslání zálohy Vám bude sděleno po odeslání přihlášky emailem. Zálohu prosím uhraďte obratem, slouží jako potvrzení přihlášky.

Podrobnější informace o jednotlivých kurzech

21. - 23. 7. - Cinkovaná stolička

Kurz s osvědčeným tématem, který proběhl už několikrát. Cílem kurzu je vyrobit klasickou stoličku s rybinovými spoji (cinky). Účastníci si vyzkouší tyto techniky: řezání, ruční hoblování tradičními hoblíky, výroba cinků (rybiny). Také se seznámíme se základy údržby a nářadí, zejména hoblíků a dlát. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

9. - 11 . 6. - Lidová lavička s nakročenýma nohama

Na tomto kurzu budeme vyrábět tradiční lidovou lavici s rovnou deskou zpevněnou svalky, do kterých jsou osazené šikmo nakročené nohy. Vyzkoušíme si tyto techniky: svlak, vyvrtání a osazení šikmých nohou, příprava materiálu hoblováním, řezáním, broušení a údržba hoblíků a dalších nástrojů a další. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

23. - 25. 6. - Rámová židle

V tomto případě se jedná o něco složitější výrobek, podle počtu zúčastněných vyrobíme společně jednu nebo dvě židle, takže nebude možné si výrobek odvézt domů, zato se ale účastníci seznámí s kompletním postupem výroby rámové židle. Budeme používat tyto techniky: spoj na čep a dlab, rámová konstrukce, úprava dřeva hoblováním, vyřezávání zdobných tvarů rámovou pilou, klížení desky sedáku, broušení a údržba hoblíků a dalších nástrojů a další. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

11. - 13. 8. - Špaletové okno

Na tomto kurzu budeme společně vyrábet tradiční špaletové okno - 1 rám a dvě křídla. Ukážeme si postup výroby profilů za použití hoblíků okeníků nebo polodrážkovníků, čepování profilového rámu na čep a rozpor, čep a dlab v příčkách, broušení a údržba hoblíků a dalších nástrojů. Okno zůstane součástí tvrze. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

 

15. - 17. 9 - Svlakové dveře

Na tomto kurzu budeme vyrábět společně jedny nebo dvoje svlakové dveře. Kromě již tradičního opracování materiálu hoblováním se seznámíme hlavně s konstrukcí svlakového spoje, použití hmoždíků, vyzkoušíme postup přípravy lože pro svlak pomocí svlakové pilky, dlát a hoblíku koucouru a projdeme celý postup výroby svlakových dveří. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

Svlakové dveře 

27. 9. - 1. 10. - Selský stůl - 5 dní!

Speciální prodloužený kurz zaměřený na výrobu velkého selského stolu, který vychází ze středověké konstrukce a používal se zejména na venkově až do konce 19. století. Na tomto stole si vyzkoušíme svlakový plát, vyřezávání zdobených nohou, svlaky na desce stolu, spárování prken a klížení desky stolu, samozřejmě řezání rámovou pilou a hoblování základními hoblíky, čep a dlab, zajištění tažným klínem, zdobení profilovým hoblíkem.
Stůl se stane ozdobou ratejny na kestřanské tvrzi a bude sloužit pro různé účely při aktivitách na tvrzi, kde ho bude moci spatřit veřejnost. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.
(obrázek je ilustrační, stůl bude podobného typu, ale prodloužený)

 

Dárkové poukazy a jejich uplatnění

V současné době dárkové poukazy nenabízíme. V případě změny Vás budeme informovat.
Na letošní kurzy lze použít již zakoupené poukazy s platností pro roky 2016/2017.
Pokud chcete využít zakoupený poukaz, napište prosím tuto informaci do zprávy v přihlášce a uveďte číslo poukazu (poukazů).

 

Fotografie z již proběhlých kurzů jsou ve fotogalerii

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku