Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Truhlářské kurzy 2017

.

Milí příznivci poctivého rukodělného řemesla,
děkujem za váš zájem o staré truhlářství a o truhlářské kurzy. Tak jako minulý rok jsme pro vás přichystali sérii kurzů tradičního truhlaření. Na kurzech se budeme snažit společně sdílet a předávat vše, o čem píšeme na našich stránkách. Budeme pracovat s hoblíky a dalším ručním nářadím, vytvářet poctivé staré spoje a vůbec užívat si společně smysluplně stávený čas.

Tyto kurzy mohou být příležitostí získat nové dovednosti, odpočinout si od všedních starostí a pobýt v krásném prostředí. Každý účastník kurzů má k dispozici vlastní hoblici a sadu nářadí, nebudete tedy jen přihlížet, ale budete moci od začátku přiložit ruce k dílu a vše si pořádně vyzkoušet. Nemusíte se bát, že Vám to nepůjde, zakládáme si na tom, že se každému dostane vedení a rady podle jeho potřeb, zručnosti, a zkušeností. Kurzy jsou vhodné skutečně pro každého, kdo by si chtěl vyzkoušet poctivou ruční práci se dřevem. Rádi se s Vámi setkáme.


Truhlářské kurzy v Kestřanech u Písku

V roce 2017 již další kurzy nebudou, nové kurzy budou pokračovat až na jaře 2018.

Vážení přátelé, zveme Vás na letošní truhlářské kurzy, které jsme pro Vás připravili v krásném prostředí na středověké Horní tvrzi v Kestřanech u Písku v těchto termínech:

Na kurzy, které jsou již obsazené je stále možné se hlásit jako náhradník, občas se stává, že se již obsazené místo uvolní.

Přihlášky

K přihlášení můžete využít jeden ze dvou následujících způsobů:

1. Přihlašovací formulář (odkaz níže)

2. Email

Do zprávy napište tyto údaje: Vaše jméno a příjmení, zvolený kurz, telefon a adresu (adresa je nepovinná), emailovou adresu, a informaci, zda si přejete ubytování (ano/ne) a stravu (ano/ne). Email zašlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Upozornění: pokud neobdržíte potvrzení Vaší přihlášky do 72 hodin, kontaktujte nás na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonním čísle 736 415 438.

Podrobné organizační informace budeme přihlášeným účastníkům posílat emailem cca týden před začátkem kurzu.

Průběh kurzu

Kurz začíná vždy v pátek v 16 hodin (sraz na místě 15,00 - 16,00) a končí v neděli cca v 15,00 - 16,00. V sobotu a v neděli začínáme ráno v 8,00 - 9,00 podle vzájemné domluvy, v pátek a v sobotu končíme večer cca v 19,00, opět dle domluvy a chuti. Přes den jsou přestávky na jídlo, na kávu, na odpočinek podle potřeby. Kurzy probíhají neformálně v přátelském duchu a podle možností účastníků. Každý kurz je pro 6 osob.

Strava a ubytování

Cena za stravu a společné ubytování v areálu tvrze je 350 Kč za víkend. Tato položka je volitelná.

Platba a záloha

Vybíráme zálohu 1000 Kč, která je vratná, pokud účastník zruší svou účast nejpozději 3 týdny před konáním kurzu. Zbytek platby provedeme na místě po příjezdu. Číslo účtu pro zaslání zálohy Vám bude sděleno po odeslání přihlášky emailem. Zálohu prosím uhraďte obratem, slouží jako potvrzení přihlášky.

Podrobnější informace o jednotlivých kurzech

21. - 23. 7. - Cinkovaná stolička

Kurz s osvědčeným tématem, který proběhl už několikrát. Cílem kurzu je vyrobit klasickou stoličku s rybinovými spoji (cinky). Účastníci si vyzkouší tyto techniky: řezání, ruční hoblování tradičními hoblíky, výroba cinků (rybiny). Také se seznámíme se základy údržby a nářadí, zejména hoblíků a dlát. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

9. - 11 . 6. - Lidová lavička s nakročenýma nohama

Na tomto kurzu budeme vyrábět tradiční lidovou lavici s rovnou deskou zpevněnou svalky, do kterých jsou osazené šikmo nakročené nohy. Vyzkoušíme si tyto techniky: svlak, vyvrtání a osazení šikmých nohou, příprava materiálu hoblováním, řezáním, broušení a údržba hoblíků a dalších nástrojů a další. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

23. - 25. 6. - Rámová židle

V tomto případě se jedná o něco složitější výrobek, podle počtu zúčastněných vyrobíme společně jednu nebo dvě židle, takže nebude možné si výrobek odvézt domů, zato se ale účastníci seznámí s kompletním postupem výroby rámové židle. Budeme používat tyto techniky: spoj na čep a dlab, rámová konstrukce, úprava dřeva hoblováním, vyřezávání zdobných tvarů rámovou pilou, klížení desky sedáku, broušení a údržba hoblíků a dalších nástrojů a další. Vhodné pro začátečníky i pokročilé.

11. - 13. 8. - Špaletové okno

Na tomto kurzu budeme společně vyrábet tradiční špaletové okno - 1 rám a dvě křídla. Ukážeme si postup výroby profilů za použití hoblíků okeníků nebo polodrážkovníků, čepování profilového rámu na čep a rozpor, čep a dlab v příčkách, broušení a údržba hoblíků a dalších nástrojů. Okno zůstane součástí tvrze. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

 

15. - 17. 9 - Svlakové dveře

Na tomto kurzu budeme vyrábět společně jedny nebo dvoje svlakové dveře. Kromě již tradičního opracování materiálu hoblováním se seznámíme hlavně s konstrukcí svlakového spoje, použití hmoždíků, vyzkoušíme postup přípravy lože pro svlak pomocí svlakové pilky, dlát a hoblíku koucouru a projdeme celý postup výroby svlakových dveří. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

Svlakové dveře 

27. 9. - 1. 10. - Selský stůl - 5 dní!

Speciální prodloužený kurz zaměřený na výrobu velkého selského stolu, který vychází ze středověké konstrukce a používal se zejména na venkově až do konce 19. století. Na tomto stole si vyzkoušíme svlakový plát, vyřezávání zdobených nohou, svlaky na desce stolu, spárování prken a klížení desky stolu, samozřejmě řezání rámovou pilou a hoblování základními hoblíky, čep a dlab, zajištění tažným klínem, zdobení profilovým hoblíkem.
Stůl se stane ozdobou ratejny na kestřanské tvrzi a bude sloužit pro různé účely při aktivitách na tvrzi, kde ho bude moci spatřit veřejnost. Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.
(obrázek je ilustrační, stůl bude podobného typu, ale prodloužený)

 

Dárkové poukazy a jejich uplatnění

V současné době dárkové poukazy nenabízíme. V případě změny Vás budeme informovat.
Na letošní kurzy lze použít již zakoupené poukazy s platností pro roky 2016/2017.
Pokud chcete využít zakoupený poukaz, napište prosím tuto informaci do zprávy v přihlášce a uveďte číslo poukazu (poukazů).

 

Fotografie z již proběhlých kurzů jsou ve fotogalerii

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku