Hmoždík
Hmoždík, nazývaný také mašle, nebo vlaštovčí ocas je spoj sloužící ke spojování větších ploch, jako jsou například desky stolů, víka truhel a různých lavic, deskových dveří (ne rámových) a podobně.
Hmoždík je spíše pomocný spoj, zabraňuje hlavně "rozlézání" prken a tvorbě velkých spár, často se používal spíše jako snadno vyrobitelné dodatečné zpevnění při opravě nábytku. Spoj je tvořen zádlabem ve spojovaných prknech ve tvaru dvou protilehlých rybin (v každém prkně jedna přesně naproti loži v druhé desce) a protikus z tvrdého dřeva, hmoždík, ve tvaru "mašle", který se do otvoru zarazí. Letokruhy hmoždíku musí být kolmé na letokruhy spojovaných prken, jinak by se mohl snadno zlomit. Sesycháním dřeva se spoj ještě více utahuje. Hmoždíky se dávají na skrytou stranu desky, aby nebyly vidět. Na jednu desku se mohou použít dva hmoždíky, na každý konec jeden, pokud je deska delší, přidá se další doprostřed, případně i více podle potřeby. Hmoždíky musí ve dřevě pěkně těsnit, aby nevypadly.
Existuje ještě další typ hmoždíku, zadlabávaný do drážky. Jde v podstatě o obdobu vloženého pera, ale není po celé délce spoje. I v tomto případě jdou letokruhy vloženého perka kolmo na letokruhy prken. Tvar tohoto typu hmoždíku je obdélníkový, bez toho mašlovitého rozšíření. Zajišťuje se jedním nebo dvěma kolíčky z každé strany. Používá se hlavně na výrobky viditelné z obou stran, například kazety vchodových dveří. Tento druh hmoždíku je skrytý uvnitř materiálu a neruší vzhled výrobku. Jeho smyslem je zabránit vzniku spáry v důsledku sesychání dřeva.
vložený hmoždík - jeho umístění je vyznačeno rámečkem, jinak je skrytý, vidět jsou pouze zpevňovací kolíčky
Ukázka použití hmoždíku jako doplňujícího zpevnění na svlakových dveřích - vyrobeno pro Chanovický skanzen