Výroba ozubů - cinků
Ozuby nebo také cinky, či rybina patří mezi základní a zhusta používané spoje v tradičním truhlářství a také na našich truhlářských kurzech patří mezi nejžádanější. Popisu tohoto spoje se věnuje jiný článek. Zde si ukážeme, jak na poctivou ruční výrobu cinků v praxi.
Obráběným kusem je budoucí rám okna (špaleta), proto je materiál ohoblovaný jen z jedné - vnitřní strany. Vnější strana bude zasazena do roubené stěny.
1. Připravíme si prkno a na něj si z obou stran rejskem vyznačíme rysku, která určí, jak budou cinky zasahovat hluboko. Vzdálenost rysky od kraje rovná se tloušťka druhého dílu (prkna).
2. Z boku prkna si tužkou nakreslíme šikmý tvar cinků a potom pomocí pravoúhlého pravítka i ze stran tvar budoucích cinků. Zde budou směřovat kolmo od kraje prkna k rysce. Pomocí pilky je předřízneme.
Tento tvar cinků patří u zásuvek na zadní a přední stranu, u truhly na boky, u korpusu skříně obvykle na hořejšek a spodek. Jde o ty části nábytku, které jsou vystaveny namáhání, hlavně tahu směrem ven. Širší strana cinků je na vnitřní straně.
3. Teď musíme cinky vysekat. Prkno připevníme k hoblici a dlátem začneme odsekávat materiál. Nejprve z jedné strany odsekáme dřevo zhruba do poloviny tloušťky. Pozor na to, co přijde pryč a co zůstává, aby zůstaly na místě ty správné "zuby".
4. Pak se prkno otočí a odsekávání se dokončí z druhé strany. Tímto postupem se lépe udrží přesný tvar. Dlátem se seká vždy nejprve zhora a pak se z boku naseknutý kousek odštípne.
5. Připravíme si nyní druhý díl spoje. Nejprve si už hotové ozuby přiložíme kolmo na druhý díl a obkreslíme je. Křížek označuje části, které se odsekají pryč.
6. Odsekáme stejným způsobem jako u protikusu - pozor, tentokrát jsou cinky zkosené jiným způsobem. U zásuvek a korpusů tvoří takto cinkovaný kus boky, u truhel přední a zadní stranu.
7. A máme připravené cinky k sestavení. Ozuby namažeme lepidlem, sesadíme, stáhneme svěrkami, a máme hotovo. Tam, kde jsou cinky součástí nábytku, musí se ještě zahoblovat do roviny, aby dobře vypadaly. V našem případě to není nutné, jde o okenní špaletu a vnější část nebude vidět.
Na uváděném příkladu je výrazné zkosení cinků - jedná se o repliku originálního výrobku, včetně úhlu zkosení. Vhodější je o něco méně výrazné zkosení, cinky pak nejsou náchylné k vyštípnutí. Na další fotografii je ukázka vhodnějšího tvaru zkosení cinků: