Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Výžlabníky a jiné profilové hoblíky

.

Výžlabníky jsou hoblíky určené pro výrobu různých výžlabů, ozdobných profilů a profilových a římsových lišt. Existují v mnoha nepřeberných variantách a velikostech.

Výroba profilované lišty pomocí skládání profilů různých hoblíků (článkovníků)

Malé výžlabníky a římsovníky

Těchto hoblíků je velké množství, v zásadě jde o malé krátké hoblíky s otvorem na odvod pilin do strany, u římsovníků do obou stran. Jejich účelem je vytváření ozdobných profilů a říms. Jejich vzájemnou kombinací se dají vytvořit i velmi složité ozdobné profily, proto se nazývají též článkovníky (tvoří články profilu). Kromě rovných výžlabníků existují také jejich člunkové varianty (s obloukovým plazem), a také varianty zahnuté do boku pro výrobu obloukových lišt a profilů.

Římsovníky

Podbradkáře

Širší hoblíky, mají zaoblený plaz vypouklý směrem ven, tvoří oblé, dovnitř zahloubené výžlaby. Na třetí fotografii je do boku vypouklý podbradkář určený k výrobě obloukových říms.

Podbradkáře

Podbradkáře

Podbradkář vypouklý do boku

Oblounkáře (oblouníky)

Opak podbradkářů, plaz je zaoblený směrem dovnitř, výsledný profil je vydutý ven.

Oblounkář

Oblounkáře

Prutovníky a tyčníky

Jak prutovníky, tak i tyčníky slouží k výrobě tyčí o různém průměru. Prutovníky jsou podobné oblounkářům a tyč se vytváří hoblováním podélně. Mohou být buď čtvťové (tzn. profil je čtvrtina kruhu) nebo půlové (půlkruhový profil). Čtvrťové vytvářejí tyč ve čtyřech krocích a obdobně půlové ve dvou.

Prutovník

Na rozdíl od protovníků tyčníky obrábějí tyč dokola podobně jako se ořezávají tužky. Nasadí se obrobek a postupně se s nimi otáčí spirálovitě od jednoho konce ke druhému. V obou případech je nutné tvar tyče nejdříve nahrubo připravit např. pořízem.

Tyčník

Karnýsky (vlnovníky)

Jak napovídá název, karnýsky vytvářejí profil ve tvaru vlnovky. Karnýsky známe například německé nebo francouzské. Liší se tvarem vlnovky.

karnýsek

Hoblíky k vyhoblování žlábkových lišt

Těmito hoblíky se vytvářejí široké a ploché lišty s drobnými žlábky, které jsou často k vidění jako ozdobný prvek na předních stranách skříní, skříněk a komod.

hoblíky pro hoblování žlábkových lišt

Svodník

Hoblík vytváření sešikmené plochy k odvodu dešťové vody na vnější straně oken.

Svodník

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku