Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Hoblíky sloužící k vyhoblování drážek

.

Hoblíky pro výrobu různých drážek a polodrážek, patří sem rovné neprofilované římsovníky, drážkovníky, okrajníky a nepříliš známý hoblík nástěnkář.

Římsovníky

Římsovníky jsou v podstatě článkovníky (viz výžlabníky), ale rovný římsovník nalezl využití i v použití na výrobu drážek. Příklad takového využití je třeba začištění polodrážky na okenním rámu. Oproti článkovým římsovníkům se u nich vyvinuly určité modifikace, nakoso uložené želízko s krojidlem pro hoblování napříč léty, dále želízko s klopnou pro hladší a čistější hoblování.

Římsovníky mají železo stejně široké jako lůžko (tělo) a viditelné z obou bočních stran. Taktéž otvor pro odvod hoblin vede to stran, nikoli nahoru.

Římsovníky

Drážkovníky

Drážkovníky mají na rozdíl od římsovníků pevné boční vedení, které určuje výslednou šířku drážky a další vedení určující maximální hloubku. Používají se k výrobě drážek a polodrážek.

Drážkovníky

Drážkovníky

Okrajníky

Hoblíky určení k vytváření okrajů dveřních a nábytkových kazet. Vzniklé okraje (drážky) mohou být rovné či mírně sešikmené, případně doplněné ozdobným profilem. Existuje také okrajník zádový na ohoblování zádové výplně.

Okrajníky mají doraz k nastavení šířky, taktéž mohou mít nakoso uložené železo a předřez k použití při hoblování napříč léty, jak je vidět na obrázku.

Práce s okrajníkem

Okrajník

Okrajník, nakoso uložené železo a předřez

Nástěnkář

Další hoblíky patřící do této skupiny je nástěnkář k začišťování drážek z boku, kam se nedostane jiný hoblík. Jeho plaz a železo je širší než samotné tělo hoblíku a do drážky se zasunuje z boku.

 

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku