Selská židle - 3. část
V tomto článku přinášíme slibované dokončení miniseriálu o výrobě tradiční selské židle. Ukážeme si výrobu vyřezávaného opěradla a konečné sestavení celé židle.
Předchozí díly naleznete zde:
Selská židle - 1. část
Selská židle - 2. část
Pro ty, kteří by měli zájem vyzkoušet si celou výrobu této židle pod odborným vedením, jsme připravili speciální čtyřdenní kurz ve dnech 7. až 10. května 2015. Více podrobností najdete v sekci truhlářské kurzy.
V předchozích dílech jsme vyrobili sedák s nakročenýma nohama, nyní nám zbývá vyrobit vyřezávané opěradlo a celou židli sestavit dohormady.
Na opěradlo budeme potřebovat desku, ohoblovanou klasickým způsobem, který jsme už popsali několikrát, například zde. Na desku obkreslíme tvar opěradla podle šablony (inspirováno skutečnými tvary opěrek vycházejících z barokního tvarosloví, které bylo v lidovém prostředí oblíbené hluboko do 19. století). Jelikož je tvar opěradla symterický, stačí šablona jen poloviční, ale existují samozřejmě také asymetrické tvary opěradel, které ve svém základu vycházejí z rokoka.
Než začneme tvar vyřezávat, je užitečné si předvrtat otvory v místech, kam by se pila špatně dostávala a uvnitř tvaru opěradla, viz obrázek:
Pak opěradlo vyřízneme rámovkou, hrany začistíme vlaštovkou. Vnitří otvory po navrtání vyřízneme pilkou zlodějkou a začistíme rašplí.
Opěradlo je ještě doplněné o drobný řezbářský detail:
Poté, co jsem si opěradlo připravili, přichází na řadu jeho začepování do sedáku. Ze spodní strany sedáku si do svlaků vyměříme místo pro otvory na čepy opěradla. Jsou umístěné cca 3 cm od kraje, dostatečně daleko na to, aby opěradlo pevně drželo a nehrozilo vyštípnutí sedáku v důsledku velkého tlaku na opěradlo.
Dlaby si předvrtáme. Je důležité vrtat pod mírným úhlem tak, aby opěradlo bylo vzhledem k sedáku v úhlu větším než 90°, jinak by židle nebyla pohodlná. Přitom si můžeme pomoci stavěcím pokosníkem, do kterého si předem nastavíme úhel opěradla.
Zbytek otvoru vydlabeme. Otvory vedou skrz celou šířku sedáku na druhou stranu. Pořád hlídáme úhel.
Dál budeme pokračovat z horní strany sedáku. Sedák tedy otočíme vrchní stranou nahoru a zkusmo do něj zasadíme opěradlo. Na opěradle je kromě čepu ještě osazené perko (spodek opěradla u čepu), které je potřeba též zadlábnout do sedáku. Je to proto, aby se zabránilo zkroucení dřeva opěradla vlivem změn vlhkosti vzduchu. Obkreslíme si perko na sedák - viz fotka:
V těchto místech vydlabeme prostor cca 1 cm do hloubky.
V tuto chvíli máme všechno připravené ke konečnému sestavení židle. Nejprve zasadíme nohy.
Z druhé strany odřízneme přečnívající konec a nohu zajistíme klínkem proti vypadnutí. Drážku pro klínek, která musí být vedená kolmo na letokruhy, před nasazením nohy vyřízneme čepovkou. Druhá možnost je naseknout drážku dlátem až po nasazení nohy.
Klínek je z tvrdého dřeva.
Klínek odřízneme a vše pak začistíme hoblíkem pěkně do roviny.
Nyní si upravíme délku nohou. Sedák otočíme vzhůru nohama.
Nemůžeme ovšem měřit délku nohou přímo na noze, protože kvůli sešikmení bychom těžko docílili toho, aby byly všechny nohy stejně vysoké. Proto si požadovanou výšku židle (46 - 50 cm) naneseme na úhleník (vingl), přiložíme na plochu sedáku a přeneseme na nohy, takže neměříme skutečnou délku nohy, ale svislou vzdálenost konce nohy (podlaha) od sedáku.
Nohy zařízneme a doupravíme rašplí.
Nakonec zasadíme opěradlo. Aby nevypadávalo, zajistíme ho zezadu kolíčky z tvrdého dřeva. Ze zadní strany židle provrtáme svlak spolu se zasazeným čepem. Do otvoru pak zarazíme kolík. Přesah odřízneme a začistíme. Druhý možný způsob je nechat čep delší cca o 3 cm a zajistit kolíkem zespodu pod svlakem přímo samotný čep.
A máme hotovo:)