Selská židle - 2. část
Vítejte u druhého dílu miniseriálu na téma výroby selské židle ručně a postaru (jak je u nás zvykem). V této části se budeme věnovat výrobě nakročených nohou a jejich začepování do sedáku.
Pro ty, kteří by měli zájem vyzkoušet si celou výrobu této židle pod odborným vedením, jsme připravili speciální čtyřdenní kurz ve dnech 7. až 10. května 2015. Více podrobností najdete v sekci truhlářské kurzy.
Selská židle - 1. část
Selská židle - 3. část
Od minula máme připravený sedák se dvěma svlaky na spodní straně. Nyní se podíváme na to, jak se vyrobí a začepují nohy. Opěradlo si necháme do třetí části.
Na nohy budeme potřebovat čtyři hranoly dlouhé minimálně 55 cm (vzdálenost nad podlahou plus výška sedáku plus rezerva na zaříznutí, také je potřeba počítat s tím, že nohy budou šikmo a i proto musí být delší), klidně je možné nechat i více, protože něco se po zasazení do sedáku odřízne. Hranoly se k jedné straně zužují, na jedné straně mají rozměr cca 5x5 cm, na druhé 3x3 cm. Materiál na nohy musí být bez suků, aby se nohy nelámaly. Ideální je využít zbytky okrajů z fošen, bývají bez suků, rovnoleté a mívají i šikmý tvar, který se na nohy hodí. Zbytek oblany (okraj kmene, kde začíná kůra) se dá využít na sešikmení hran.
Hranoly ohoblujeme podle potřeby nejdříve uběrákem a pak hladíkem nebo klopkařem, podle toho, jak kvalitní povrch chceme docílit.
Přitom také srazíme hrany uběrákem, vytvoříme tak profil osmiúhelníku.
Nohy teď necháme chvíli odpočinout a dáme se do vrtání otvorů v sedáku. Otvory vedou zkrz svlaky i sedák, mají kónický tvar a aby toho nebylo málo, ještě vedou šikmo, to znamená, že na horní straně sedáku se sbíhají směrem ke středu. Průměr otvoru na spodní straně je zhruba 4,5 cm, na horní straně asi 3 cm. Na následující fotografii je šablona, která má naznačené umístění otvorů z horní i spodní strany sedáku (je to obkreslené z originální staré židle, která sloužila jako vzor). Vyznačení je orientační pro představu, pro vrtání je důležité si jen vyznačit střed a dodržovat úhel vrtání.
Úhel pro vrtání máme daný zase podle naší vzorové židle. Stačí použít úhelník, kterým kontrolujeme sklon nebozezu, ale také je možné si vyrobit vlastní vodící konstrukci (na fotkách níže), která vrtání usnadní a vyplatí se hlavně při výrobě většího počtu židlí. Sedák provrtáme skrz materiál na druhou stranu.
Není žádné striktní pravidlo na to, jaký mají mít nohy sklon, ale je dobré se držet několika základních pravidel. Dolní konce nohou na zemi by měly zhruba kopírovat půdorys sedáku, kdyby byly příliš daleko od sebe, překážely by, naopak kdyby byly blízko, židle by měla horší stabilitu. V místě začepování nahoře vedou otvory v ose svlaku přibližně 10 - 15 cm od krajů, podle velikosti sedáku.
Provrtaný otvor je potřeba rozšířit do požadované velikosti a kónického tvaru. K tomu je vhodný nástroj zvaný lžícový nebozez, nebo také lžičník. Je to široký a krátký nebozez, který se používal k vrtání různých otvorů jako otvory v sudech nebo otvory v nábojích dřevěných kol (kolářství). Vystačít se dá ale i s rašplí. Během vrtání podle potřeby průběžne kontrolujeme sklon pomocí úhelníku.
Po vyvrtání otvoru ještě sedák otočíme a otvor z horní strany mírně rozšíříme (jakoby do tvaru přesýpacích hodin), stačí do hloubky cca 1cm. Je to kvůli zachycení nohy, aby nevypadávala, když materiál seschne. Noha se po rozklínování klínkem rozšíří a lépe drží.
Nohy se musí přizpůsobit, aby dobře seděly do otvorů. Jejich tvar na horním (širším) konci upravíme pořízem nahrubo kónického tvaru, následně ho pak začistíme vlaštovkou (rovnou nebo konkávní), případně rašplí. Vlaštovka je pro tuto práci lepší.
Nyní je možné nohy zkusmo zapasovat. Na spodním obrázku je přípravek, který nám celou práci usnadnil.
Nohy zatím nebudeme zasazovat napevno, protože je potřeba napřed ještě do sedáku vysekat dlaby pro čepy opěradla. Proto si konečné sesazení a zaklínkování nohou necháme do dalšího článku.