Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Postup výroby hmoždíku

.

Hmoždík slouží jako prostředek ke spojování prken tvořících širší desku, vetšinou jako doplněk spoje na svlak. Říká se mu také mašle nebo vlaštovčí ocas. Vyskytuje se například jako součást konstrukce stolních desek nebo dveří. Postup výroby hmoždíku je celkem jednoduchý.

Nejprve si vyřežeme samotný hmoždík z tvrdého dřeva, letokruhy musí směřovat podélně, jinak by se hmoždík zlomil. Tvar je zřetelný z fotek. Tloušťka hmoždíku má být zhruba poloviční proti tloušťce spojovaných prken.

připravený hmoždík

Prkna určená ke spojení se položí k sobě a zasvorkují. Hmoždík položíme na požadované místo tak, aby jeho úzká prostřední část byla v místě, kde se prkna dotýkají. Hmoždík obkreslíme tužkou na dřevo a prkna zase uvolníme.

obkreslení hmoždíku

obkreslený tvar

Hloubku lůžka pro hmoždík si naznačíme také z hrany prkna. Lůžko pro hmoždík nařízneme a vysekáme dlátem, prkna znovu spojíme a dno začistíme kocourem. Případné nerovnosti začistíme ještě znovu dlátem.

výroba hmoždíku

 vysekáme lůžko pro hmoždík dlátem

začištění dna kocourem

lůžko pro hmoždík

Teď zbývá už jen hmoždík usadit. Ohoblujeme ho z vnitřní strany (té, která nebude vidět) a pak ho zasadíme do lůžka. Je potřeba ho vlepit nebo zajistit dřevěným (případně kovovým) hřebíkem, jinak by mohl vypadávat. Nakonec ho zahoblujeme ještě z horní viditelné strany, aby pěkně tvořil rovinu s okolními prkny. Při hoblování vedeme hoblík šikmo na letokruhy.

hmoždík

zahoblování hmoždíku

hotový hmoždík

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku