Výroba svlaku pomocí ručních hoblíků
Svlak (spolu s cinky) patří mezi nejpopulárnější spoje na našich kurzech. V tomto návodu si ukážeme, jak se svlak pomocí ručního nářadí (hoblíků, pilky svlakovky, ruční pily a dláta) vyrobí. Tento konkrétní svlak je součástí dvířek misníku a je zde proto, aby se zabránilo zkroucení materiálu dvířek.
1. Začneme vytvořením svlakového lože na zadní straně dvířek. To je ta drážka, do které se hotový svlak zasune. Na dvířkách budou svlaky dva, horní a dolní. Oba se vyrábí stejně, takže v návodu ukážeme jen jeden.
Pomocí pravoúhlého pravítka si vyměříme místo budoucího svlakového lože a narýsujeme dvě rovnoběžky vzdálené od sebe jeho šířku. Mezi přímky pak přiložíme připravenou lať. Ta je na jedné straně o několik mm širší, touto širší stranou ji přiložíme na stranu dvířek, kde budou závěsy. Na druhém konci lať vycentrujeme na střed obou rovnoběžek. Boční okraje latě jsou zkosené ve stejném úhlu jako drážka na svlakovníku, který budeme používat. Toto zkosení se dá vyrobit jednoduše přímo tím konkrétním svlakovníkem bez potřeby něco složitě vyměřovat. Lať přitlučeme hřebíky. Poslouží jako vodítko pro pilku svlakovku.
2. Podél latě z obou stran uděláme dva zářezy svlakovkou. Jejich hloubka je daná výškou pilky (řežeme, dokud pilka nesedne dřevěnou částí na lať), a zároveň odpovídá rozměru drážky na svlakovníku. Pilku držíme mírně šikmo směrem dovnitř drážky, tak aby svou plochou přo řezání dosedala na hranu vodící latě. Oba zářezy se směrem dozadu k sobě mírně přibližují podle zúžení latě. Z vnitří strany dvířek (od závěsů) řežeme až do kraje, z vnější strany ponecháme zhruba 3 - 5 cm materiálu, viz. obrázek.
3. Materiál mezi zářezy odsekáme dlátem a dno drážky začistíme kocourem. Místa, kam se kocour nedostane, dočistíme ještě dlátem. Tím je příprava svlakového lože ukončena a budeme pokračovat výrobou samotného svlaku.
4. Nyní si připravíme hranol, ze kterého vyrobíme samotný svlak. Je o něco delší, než budoucí svlak, od předu do zadu se zužuje stejně jako lišta použitá k zářezům svlakového lože. Je nutné dbát na směr růstu letokruhů, viz nákres. Pomocí hoblíku svlakovníku z obou bočních stran vyhoblujeme zkosené drážky drážky. Ubíráme materiál tak dlouho, dokud se svlak nedá částečně zasunout do lože (zhruba do jedné třetiny).
5. Na horní straně svlaku vyhoblujeme ozdobný profil (zde je použit karnýsek).
6. V dalším kroku provedeme zakrácení svlaku na potřebnou délku. Začneme částí na straně dále od závěsů. Přiložíme svlak k loži a tužkou naznačíme misto, kde končí drážka. Zde bude končit spodní část svlaku, ta která se skryje v srážce. Zatím neřežeme. O kousek dál nakreslíme druhou čáru (zde označená křížkem), která vyznačí místo, kde bude končit celý svlak. Podle ní svlak uřízneme.
7. Podle zbylé čáry uděláme zářez hluboký jako výška drážky od svlakovníku a z boku zbytek odřízneme podle fotky. Tím vznikne přesah. Postup je zřejmý z fotek.
8. Ještě můžeme vytvořit jednuché ozdobné zakončení tak, že horní část konce svlaku zahoblujeme došikma a řezné plochy začistíme hoblíkem.
9. Odměříme si druhý konec svlaku a zařízneme jej mírně šikmo, aby nepřekážel při zavírání dvířek.
10. Nyní je svlak hotový. Zasuneme ho do lože, kam až to jde, zbytek zatlučeme paličkou. Pozor - pokud se svlak nedá zatlouct za použití přiměřené síly, nezatloukejte ho násilím. Pak se stane, že svlak zůstane napůl cesty a nepůjde ani dovnitř ani ven bez poškození a výrobek se může zahodit. V takovém případě je potřeba ještě ubrat drážku svlakovníkem.