Malba misníku
Ukázka jednoduché malby na lidový nábytek. Tento misník byl vyroben pouze pomocí ručních nástrojů, malba je spíše jen volně inspirována lidovými vzory.
1. Prvním krokem je nátěr podkladovou barvou. Zde jsme barvu nanášeli přímo na dřevo, ale je možno napřed použít tzv. "šeps", což je směs plavené křídy a klihové vody. Zvolena je tmavě červená - cihlová barva. Některé detaily (římsy, zarážky talířů) budou černé. Použili jsme klihovou temperu s přídavkem lněného oleje pro lepší odolnost a snadnější nanášení barev.
2. Po zaschnutí podkladu začneme se samotnou malbou. Budeme postupovat tak, že se vždy pracuje jen jednou barvou, pak zase další a postupně tak nanášíme jednodtlivé vrstvy barev až do dokončení malby. Každá barva musí vždy napřed zaschnout, aby se mohlo pokračovat s malbou, a barvy se nerozmazaly a neslily dohromady. Podle připravených šablon se tužkou předkreslí základní body motivů - umístění vázy a velkých květů. Širokým štětcem se namalují okvětní lístky slunečnic žlutou barvou, a potom tmavě hnědou barvou jejich středy.
3. Stručně další postup: okrovou barvou namalujeme vázu a pomocí roztřepeného štětce natupujeme tmavé středy slunečnic. Potom namalujeme tmavě zelenou barvou stonky a listy.
4. Dále přijde na řadu modrá barva, pomocí teček znázorníme drobné řady kvítků a ozdobné linky na váze. Světlejší zelenou doplníme stonečky k modrým kvítkům a polovinu každého listu.
5. Nyní použijeme bílou konturu na rám celého motivu, okraj vázy a ozdobné linky na ní. Modré kvítky rozsvítíme pomocí malé tečky v horní části a bíle také obtahneme světlou polovinu listů. Opačnou stranu listů ještě zvýrazníme černou konturou (nebo tmavohnědou použitou na středy slunečnic, pokud nechceme rozdělávat další barvu). Dále černou barvou ještě dokončíme římsy a lišty na misníku.
6. Nyní je práce téměř hotova. Po dokonalém zaschnutí barev zbývá misník zvenku i zevnitř nafermežovat a navoskovat povrch.