Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Okno do roubenky 1 - špaleta a obložky

.

Následující fotografie ukazují postup výroby okna do roubené chalupy do Chanovického skanzenu. Jde o kopie starých, již nepoužitelných oken. První část je věnovaná výrobě špalety a obložek.

 Tento typ oken se nazývá hovorově špaletová nebo také kastlová. Jsou tvořena tzv. špaletou, dřevěným rámem zasahujícím přes celou šířku zdiva, a dvojicí okenních křídel. Jeden pár křídel je umístěný vně stavby a otevírá se směrem ven, druhý pár je zevnitř a otevírá se směrem dovnitř. Máme tak vlastně dvě okna se širokým prostorem mezi nimi. Není to ovšem dogma, v našem případě máme pouze jeden pár křídel, vnější. Další možnost je mít okenní křídla pouze uvnitř a zvenku dřevěné okenice.

Tato špaletová okna mají tedy pouze vnější okenní křídla, která se otevírají směrem ven. Pokud by se vyráběla i vnitřní část, postup by byl naprosto shodný. Začneme hlavní částí špalety, obložky se přidají později. Připravíme si čtyři vhodná prkna na čtyři boky špalety, o něco málo delší, než jsou příslušné rozměry okenního otvoru ve stavbě.

1. Připravená nahrubo nařezaná prkna upneme do hoblice a ohoblujeme z jedné strany. To bude vnitřní strana. Vnější neohoblovaná strana bude skrytá v konstrukci stavby, proto není nutná její úprava. Šířka prken odpovídá šířce stěny roubenky.

připravené prkno

hoblování prkna

2. Prkna ohoblujem nejprve uběrákem, pak hladíkem a nakonec cidičem. Podívejte se na podrobnější návod, jak postupovat při hoblování.

3. Pomocí pravoúhlého pravítka vyznačíme přesnou délku prken a odřízneme přečnívající okraje rámovkou. POZOR - okraje budou cinkované, všechna prkna musí být dlouhá od okraje k okraji otvoru ve stavbě.

zaříznutí prkna

zaříznutí prkna

4. Hrany prken ještě pěkně srovnáme mackem. Teď máme připravený základ špalety a můžeme pokračovat sekáním ozubů.

srovnání hrany mackem

prkno připravené na sekání ozubů

5. Vysekáme ozuby a sesadíme rám špalety.
Postup výroby ozubů je v samostatném návodu, jedná se o ten samý výrobek.

rám špalety

6. Následuje výroba obložek. Připravíme si prkna a ohoblujeme je. Vyměříme potřebnou délku (délka příslušné strany špalety plus dvakrát šířka prkna obložky kvůli spojení na pokos plus nějaká rezerva). Pak úhelníkem vyznačíme úhel 45°, pod kterým budou prkna napojená k sobě a zařízneme je na obou koncích. Řezy začistíme hoblíkem.

prkénko na obložku

pokosník

obložka s pokosem

srovnání zaříznuté hrany hoblíkem

7. Obložky jsou ozdobené profilem na vnější straně. Ten se vytvoří pomocí profilového hoblíku na delší straně prkna. Na fotografii dole je pro srovnání původní a nová obložka.

vyhoblování profilu na obložce

profilový hoblík

srovnání staré a nové obložky

8. Nakonec je potřeba obložky na špaletu správně napasovat. Nejprve se zkusmo přichytí jedním hřebíkem a po potřebném srovnání se opět sejmou, vnější polovina šířky hrany špalety se namaže lepidlem, obložky se opět nasadí a přitlučou hřebíky (zde kovovými, lze použít i dřevěné). Obložka nemůže být připevněná zároveň s vnitřní hranou špalety, musí se nechat místo na falc okenního křídla.

podlepení obložky

připevnění obložek k rámu špalety

hotová špaleta s obložkami

hotová špaleta s obložkami

Hotové špalety opatřené nátěrem. V tomto případě je to kaseinová tempera - směs tvořená vápnem, kaseinem (tvarohem - kasein je mléčná bílkovina), a barvivem - hlinkou. Tento nátěr je voděodolný. Špalety budou do stavby zasazené spolu s roubením během výstavby objektu.

hotová špaleta

natřené špalety

Pokračování článku - výroba okenních křídel

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku