Okuste krásu dřeva na vlastní ruce

Svlakové dveře s hmoždíky

.

Před nějakou dobou jsme vyráběli dveře do roubenky ve skanzenu Chanovice. Nové proto, že ty původní byly už v příliš špatném stavu na to, aby se mohly znovu použít. Přinášíme detailní fotodokumentaci postupu práce.

Dveře mimo jiné nějakou dobu sloužily jako dveře černé kuchyně a proto byly z vnitřní strany velmi opálené, jak je vidět na fotkách. Dveře jsou tvořené prkny, která byla zvenku ohoblována hladce a zevnitř jen nahrubo uběrákem. Prkna byla na vnitří straně spojená svlaky, hrany prken doléhaly k sobě natupo, bez perodrážky. Proto byly ještě zpevněné hmoždíky. Z vnější strany je pak ozdobná řezba imitující kazetové dveře.

Jen malá poznámka: dveře od černé kuchyně mívaly petlici jen z vnější strany - je to proto, že při vaření musely dveře zůstávat otevřené, aby měl komín tah. Když se dveře zavřely, místnost se začala plnit kouřem. Proto jsou dveře zevnitř opálené od kouře. Pokud by se někdo zavřel zevnitř, hrozilo by mu riziko udušení.

Původní svlakové dveře

Původní svlakové dveře

Následují fotografie ukazují postup práce na výrobě nových dveří.

Prvním krokem byla příprava prken. Dveře jsou tvořeny třemi širokými prkny, jak ty původní, tak samozřejmě i ty nové. Prkna byla ohoblována uběrákem a hladíkem, z vnitřní strany (kde bude svlak) jen uběrákem, viz postup hoblování. Hrany prken bylo potřeba srovnat mackem, aby byly pěkně rovné a přiléhaly k sobě bez mezer.

ohoblování hrany mackem 

Připravená ohoblovaná prkna jsme pak upnuli do svorek, na zkoušku, jak k sobě pasují a dále kvůli vyměření hmoždíků. Používáme dřevěné svorky. Ty se na rozdíl od těch běžných současných neutahují šrouby, ale dvěma klíny zaraženými proti sobě. Princip je vidět na následujících fotografiích.

Prkna upnutá do svěrek

Dřevěná svěrka

Klíny svěrky

Prkna jsou hoblovaná ručně, může se stát, že o nějaký ten milimetr nesedí do roviny, proto je nutné je ještě přihoblovat v místě, kde naléhají hranami na sebe. Dále jsme si podle pravoúhlého pravítka (neboli po truhlářsku vinglu) zakreslili horní a dolní hranu dveří a od ní odměřili místa budoucích hmoždíků podle starých dveří. Taktéž hmoždíky byly připraveny podle původních hmoždíků. Na rozdíl od dveří jsou z tvrdého dřeva.

vyměření hrany dveří

vyměření hrany hmoždíku

starý a nový hmoždík

Samotný postup výroby hmoždíků byl popsaný v minulém článku. Poté, co byla prkna dveří spojena hmoždíky, přišly na řadu svlaky. Opět, výrobu svlaků jsme popisovali už dříve, takže jen pár ilustračních fotek.

Příprava lože pro svlak:

hmoždíky

Vyměření svlaku:

hmoždíky

Vyříznutí svlakovkou:

příprava svlaku

Vydlabání:

dlabání lože pro svlak

Začištění dna kocourem:

začištění dna kocourem

Příprava svlaku - ohoblování hranolu:

ohoblování hranolu pro svlak

Vyhoblování drážky svlakovníkem:

svlakovník

Upravené zakončení svlaku:

úprava okraje

Zasunutí svlaku:

zasunutí svlaku

Zaříznutí a ohoblování svlaku, hrany jsou sražené na pokos:

zaříznutí svlaku

zahoblování svlaku

Ještě zbývá zaříznout a začistit hrany dveří a zdobení přední strany.

Spodní a horní hrana dveří byla jednoduše zaříznuta podle vyměřené rysky a ostré okraje hran zkoseny hoblíkem.

zaříznutí dveří

zaříznutí dveří

U bočních hran jsem nejprve zahoblovali konce svlaků, pak celou hranu mackem a nakonec zase došlo na zkosení okrajů. Kam se nedostal hoblík, muselo pomoci dláto.

zahoblování konce svlaku

zahoblování hrany mackem

zkosení okraje

dočištění dlátem

 

Zdobení přední strany dveří bylo posledním krokem. Na původních dveřích byly dvě čtvercové řezby imitující dveřní kazety. Nejprve jsme si vyměřili umístění řezeb podle originálu, na poloměr zakulacení v rozích jsme použili odpichovátko s oběma ostrými hroty (používá se hlavně v soustružnictví).

vyměření řezeb

vyměření řezeb

Následovalo vyřezání nožem. Toto je speciální nůž používaný hlavně na předřez, když není k dispozici hoblík s předřezem. Má dlouhou rukojeť, aby se mohl držet oběma rukama, čepel je krátká.vyřezání ozdoby

řezba

Na původních dveřích byly v řezbě stopy začernění, s nějvětší pravděpodobností bylo vytvořené obyčejnou tuhou. Potom byla úprava dveří dokončena fermežováním.

fermež

Dveře mají z vnitřní strany dřevěný zámek, bohužel nemáme fotky. Jsou k vidění v Chanovickém skanzenu.

Kontakt

Miloš Kodýdek
Dnešice 108
Dnešice
334 43

mobil: 736 415 438
info@truhlarstvi-postaru.cz

 

podmínky užití

Stará verze Truhlářství postaru

Stará verze Truhlářství postaru

Truhlářství postaru na Facebooku